Web
Chat
Back to top

Sjajna godina za zlato

 

Nakon sjajnog učinka u prethodnoj godini, trgovina zlatom je 2025. godinu započela na jakoj osnovi. Prema svim dosadašnjim izgledima, trebalo bi da se nastavi u istom pravcu. Naime, u prethodnoj godini, zlato je ostvarivalo najbolji berzanski rast, skoro 27% (osim kriptovaluta). To je bilo opravdano geopolitičkim tenzijama, inflatornim pritiscima i ekonomskom neizvesnošću, jer su to sve podsticaji za ulaganje u zlato koje se vekovima smatra “sigurnom lukom za investitore”. 

Nakon toga, 2025. godina započela je slično sa nedavnim previranjima izazvanim potencijalnim američkim tarifama na robu iz zemalja kao što su Kina, Kanada, Meksiko itd. Sa ovim rastućim strahovima, zemlje žele da podstaknu svoje ekonomije, jedan primer je što je nemački paket fiskalnog stimulansa od 500 milijardi evra u odbrani i infrastrukturi. Zbog toga je cena zlata porasla za 10% od početka godine, i prevazilazi 3.000 dolara po unci. Iako će biti teško da zlato održi isto nivo, 2025. bi ipak mogla biti dobra godina, jer investitori nastoje da diverzifikuju svoje portfolije, i jer bi dodavanje zlata u investicione portfolije moglo da bude dobra alternativa drugim sredstvima.

Zlato je u negativnoj korelaciji sa realnim kamatnim stopama i u pozitivnoj korelaciji sa zlatnim rezervama. Drugim rečima, zlato raste kada realne kamatne stope padaju i/ili kada se rezerve povećavaju. Jedno moguće objašnjenje za negativnu vezu između realnog prinosa i zlata je da kako kamatne stope rastu, raste i oportunitetni trošak držanja zlata, jer zlato ne plaća kamatu. Dakle, relativno je skupo držati zlato u portfoliju kada su realne kamatne stope visoke. S druge strane, kada su realni prinosi negativni, vlasnici gotovine i obveznica gube bogatstvo i stoga su skloniji kupovini zlata. Međutim, u poslednjim kvartalima, ovaj odnos je izgubio deo svoje objašnjavajuće moći, pošto su stagnirajuće realne kamatne stope trebale da održe cene zlata na istom nivou, ali su umesto toga nastavile da rastu. Ovo je podstaknuto snažnom potražnjom centralnih banaka, posebno na tržištima u razvoju kao što su Kina i Indija. Centralne banke koriste zlato da diverzifikuju i zaštite svoje rezerve u periodima nestabilnosti tržišta i da zaštite svoje lokalne valute od devalvacije.

Prema Međunarodnom Monetarnom Fondu (MMF), zlatne rezerve globalne centralne banke porasle su za više od 10% u 2023. godini i ubrzale na više od 20% u 2024. godini.

Čak i ako stvarni prinosi nemaju istu moć objašnjenja kao pre nekoliko godina, verujemo da bi pad prinosa trebalo da podrži zlato.

Centralne banke trebalo bi da nastave da pružaju značajnu podršku, iako će njihova potražnja verovatno usporiti. Osim toga, kontinuirano visok nivo neizvesnosti i rezultirajuća volatilnost na finansijskim tržištima verovatno će takođe podržati potražnju za zlatom. 

Spinning wheel animation

Loading

UniCredit Logo